درباره قونیه

تصاویر شهر قونیه

قونیه

یکی از وسیعترین استانها ترکیه است. مرکز آن شهر قونیه در شمال آناتولی قرار گرفته است. قونیه شهری است مذهبی که در کشور ترکیه و شمال استان آنتالیا و جنوب آنکارا واقع شده است. استان قونیه از لحاظ مساحت بزرگترین استان ترکیه به شمار می رود. جمعیت شهر قونیه بیش از یک میلیون نفر است. در قرن 13 میلادی، قونیه پایتخت علاءالدین کی قباد پادشاه سلجوقیان روم بود و این شهر به برکت حضور پدر مولانا (سلطان العلما بهاء ولد) به یکی از مراکز تدریس علوم دینی تبدیل شد.

مقبره و موزه مولانا

از طرف سلطان سلجوقی در سال 1274 به پدر مولانا (جلال الدین) یک باغچه هدیه شد و این تربت در سال 1396 با مناره چینی روکش شد. این جا به عنوان تربت مولانا جلالالدین شناخته شد و در سال 1938 به عنوان موزه ی مولانا بازسازی شد. در درگاه مزار موانا اثرهایی مربوط به زمان مولانا، سازهای موسیقی، نمونه های خط و قالی به نمایش گذاشته شده است.

عشق مولانا و شمس

شمس در دهه شصت روح بی قراری بود که در پی یافتن کسی از جنس خویش ترک خانه و کاشانه کرد و دائما در سفر بود تا اینکه به قونیه رسید. او می گوید: کسی را می خواستم از جنس خویش که او را قبله سازم، روی بدو آورم، از خود بی خود و ملول شده باشد. وقتی شمس محضر مولانا را درک می کند، به او می گوید: بسیار خوب! ما وعظ تو را شنیدیم، خیلی هم لذت بردیم تو علامه دهری و همه چیز را می دانی، کتاب معراف پدرت را نه یک بار و دوبار، بلکه هزار بار خوانده ایم، حالا بگو حرف های خودت کو؟ مولانا در دهه چهل گمشده سالیان دراز خود را یافت. او را به قماری خواند که هیچ تضمینی برای برنده شدن در آن وجود نداشت. مولانا با تمام خلوص وارد این قمار افسانه ای و عاشقانه می شود و گوهر عشق می برد. شمس هم با دیدن مولانا آن شخصی را که می خواست یافت و می توانست هر آنچه در دل داشت و دیگران از فهمش عاجر بوذند را با او در میان بگذارد. شمس که ظاهرا مردی درشت، درشت خو، دیر جوش و کم حوصله بود، حرفهای زیادی برای بیان حقیقت داشت اما گوش و دل های زیادی برای شنیدن و پذیرفتن آنها نمی یافت! مولانا پس از دیدار با شمس تولدی دوباره یافت، درس و بحث و وعظ را رها کرد و به شعر و ترانه و سماع روی آورد و نکوهش کنندگان را به هیچ گرفت. مولانا در آن مدت کوتاه چنان شیفته شمس می شود که به هیچوجه تاب دوری او را ندارد. او تغییر رویه داد، از کرسی تدریس و سجاده دست کشید و دست ارادت کامل به شمس تبریزی داد. شمس از درون مولانا طلوع کرد. شمس با آن همه بزرگی و عظمتی که داشت، بهانه ای بود برای ایجاد تحولی شگرف در مولانا. بیان داستان عشق از زبان شیرین او برای برای همه عالمیان: مولانا دیگر اهل طرب شده بود نه اهل حسرت و آه. او دیگر به دنبال شمسی خارج از وجود خود نمی گشت چون هزاران شمس از درون او به خارج نور می افشاندند.

مراسم عرفانی سماع

مولانا در طول عمر خود نه طریقتی را پایه گذاری کرد و نه قوانین امروزی سماع را وضع کرد. او بدون هیچ قانون و قاعده ای می چرخید و می رقصید، سماع برای او مسیری بود به سوی بهشت، دری که به سوی آسمان باز می شود، پروازی از زندگی به مرگ و از مرگ به جاودانگی. یکی از جلوه های بی نظیر مراسم مولانا مراسم سماع است که در نوع خود طرفداران زیادی دارد. به گونه ای که بحث توریسم عرفانی را جایگزینی برای دیگر گونه های توریسم در این منطقه کرده است. مراسم معنوی رقص سماع عشق معنوی انسان و برگشت بنده به حق و رسیدن انسان به ملکوت را متبلور می کند. رقاص سماع در سر یک کلاه(به نشانه سنگ قبر) و بر تن یک عبا ( به نشانه کفن) دارد که با در آوردن خرقه حقیقت واقعی (باطن) جلوه می کند. موقع رقصیدن، با ذستانی باز، دست راست به مانند اینکه دعا می کنند برای به دست آوردن کرم الهی باز و چشمان با نگاه کردن به دست چپ که رو به پایین است، لطفی که از حق گرفته است را با مردم تقسیم می کند. به اعتقاد مردم قونیه که هر ساله این رقص را به مدت یک هفته در هفته ی منتهی به مرگ مولانا برگزار می کنند. رقاص رقص سماع از راست به چپ چرخیده و با 72 دور چرخش به 72 ملت دنیا تمام آفریده ها سلام و با مهر و عشق و عطوفت آغوش باز می کند. مردم قونیه می گویند: براساس اعتقادات ما انسان برای دوست داشتن و مورد مهر قرار گرفتن آفریده شده است. حضرت مولانا گفت که تمام عشق ها پلی است به عشق الهی.

همین الان

تور خودتو بساز